Тема: Украйна

Украйна е получила от началото на войната помощ от ЕС на стойност над 193 милиарда евро

1 Април, 2026 13:39 1 215 86

  • украйна-
  • юлия свириденко-
  • ес-
  • русия

Украинският премиер също така подчерта, че Украйна е готова да сподели опита си в поддръжката на енергийната си система в условия на война

Украйна е получила от началото на войната помощ от ЕС на стойност над 193 милиарда евро - 1
Снимка: БГНЕС/ EPA

Украйна е получила от Европейския съюз и страните членки помощ на стойност повече от 193 милиарда евро след пълномащабната руска инвазия през 2022 г., заяви днес премиерът Юлия Свириденко на неформална среща в Киев на Съвета на ЕС по външни работи, предаде Укринформ, съобщи БТА.

Свириденко благодари на партньорите за тяхната подкрепа. „От февруари 2022 година Украйна е получила помощ от ЕС и страните членки на стойност повече от 193 милиарда евро. Това ни позволи да устоим, да продължим да се съпротивляваме на руската агресия и да предприемем реформи“, заяви тя.

Свириденко подчерта значимостта на международната подкрепа и спешната необходимост от разблокиране на заемите от ЕС и каза, че това е въпрос, обвързан с отбранителното планиране на Украйна и нейната устойчивост на фона на постоянните заплахи в сферата на сигурността.

Тя каза още, че Украйна е получила окончателни оценки за съответствие за всички клъстери и сега ги включва в Националната програма за привеждане в съответствие със законите на ЕС, която ще бъде приета скоро. „Работим за прилагането на всички необходими реформи“, заяви Свириденко.

Украинският премиер също така подчерта, че Украйна е готова да сподели опита си в поддръжката на енергийната си система в условия на война. „Вече сме започнали подготовка за следващия отоплителен сезон и преструктурираме енергийната система в рамките на регионалните планове за устойчивост. „Енергетиката е сектор, в който трябва да задълбочим сътрудничеството с европейските партньори, за да укрепим енергийната независимост заедно“, отбеляза тя.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас по-рано заяви, че е важно както Киев, така и Брюксел да изпълняват задълженията си в процеса на присъединяване на Украйна към ЕС, припомня Укринформ.


Поставете оценка:
Оценка 1.9 от 37 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Съдията

    69 6 Отговор
    Получила е, ама клоунът иска още и още, а предлага в замяна конфигурация от три пръста с преобладаващ среден.😂

    Коментиран от #10

  • 2 🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️Някой си🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️

    65 6 Отговор
    Които НИКОГА НЯМА да върне!

    Коментиран от #58

  • 3 Кравария убер алес

    58 4 Отговор
    Това ли е цената за толкова загинали...

    Коментиран от #73, #81

  • 4 6a x тия y poди

    65 4 Отговор
    а за "европейска" Бъл Xapия - борчовете с лихвите

    Коментиран от #22

  • 5 койдазнай

    34 4 Отговор
    Русия продаваше на Европа суровини и стоки за 450 млрд еевро годишно. Сега продава за 62 млрд.
    ЗА 4 години колко общо е разликата, аз не мога да изчисля, ама сигурно са милиарди!

    Коментиран от #29, #35

  • 6 Атина Палада

    9 49 Отговор
    И България даде много-всеки 3-ти руснак е могилизиран с българско оръжие....

    Коментиран от #12, #40

  • 7 Да,

    9 47 Отговор
    за да оцелее като народ, за да опази суверенитета си и да защити демократична Европа.

    Коментиран от #64

  • 8 иван костов

    39 9 Отговор
    Дано ги затрият завинаги тези нахалници!
  • 9 Тома

    48 4 Отговор
    После няма да си правят златни клозети а.
  • 10 Европа

    24 5 Отговор

    До коментар #1 от "Съдията":

    Ще има да взема.
  • 11 пешо

    31 4 Отговор
    КОЙ ОПИТ ЧЕ ЦЯЛА ЗИМА СТЕ НА СВЕЩИ
  • 12 Мдаааааа

    31 5 Отговор

    До коментар #6 от "Атина Палада":

    Всеки втори бесарабски българин, бусофициран от Наркомана е убит от български оръжие . Факт, разкрит от бесарабските войници.

    Коментиран от #20

  • 13 Квит сме фатмаци

    26 3 Отговор
    Сигур половината са от нас. Спи спи юнак балкански, спи пък продажните ни политици ще ни доят и стрижат като офсе. ММММБББЕЕЕЕЕЕ 🐑🐑🐑
  • 14 ПОЛУЧАВА

    32 4 Отговор
    А РЕЗУЛТАТА Е НУЛА.ХОРАТА ОКОЛО ЗЕЛЕНСКИ СТАНАХА ОЛИГАРСИ ОТ КРАДЕНЕ НА ПОМОЩИТЕ.
  • 15 Нищо и половина

    5 25 Отговор
    Няма и 3% от БВП на Западът.Дават на Украйна колкото да сринат Русията.

    Коментиран от #25, #60

  • 16 Пенсионерка

    25 4 Отговор
    И насреща само разрушения, смърт и ужас за обикновените хора! Наливат се тези пари, за да си “ каляват” някои ентусиасти банковите сметки много, много яко! Изпитвам само гняв от безсилието разумът да озапти лудостта и алчността. И ни обещават още 10 години, гарантирана мизерия. А колко добрини за света щяха да се направят с тези пари?!

    Коментиран от #84

  • 17 Това прави по

    11 8 Отговор
    48,25 милиарда годишно. Тези 48,25 млрд. годишно за Украйна какъв % представляват от годишния бюджет на целия ЕС?
  • 18 Родени глупаци

    16 3 Отговор
    Западът помощи не дава!Всичко ще си го отработят на пиацата!
  • 19 Факти

    21 3 Отговор
    И кой , ще връща тия пари слез края на кървавия киевски режим? КОЙ ще плати СО2 за тези огромни замърсявания, всеки ден, минути, продължават години войните...? Огромни облаци, взможно и радиоактвини, ако не сега, то скоро? Танкери пушат и изливат милиони тонове при рибите... КОЙ ЩЕ ПЛАТИ СО2? Само ние ли, балъците? И защо, като не искате ЗАМЪРСЯВАНЕ, ВСИЧКИТЕ ПРОИЗВЕЖДАТЕ ОРЪЖИЯ И САМО ВОЙНИ СА ВИ В ГЛАВИТЕ? Къде демократични, къде НЕ... Според мен, да се плаща още СО2 е виц?
  • 20 гру гайтанджиева

    4 19 Отговор

    До коментар #12 от "Мдаааааа":

    Руски фейкове колега.
  • 21 Атина Палада

    4 23 Отговор
    Един милион братушки станаха по-добри!

    Коментиран от #26

  • 22 Моарейн

    17 3 Отговор

    До коментар #4 от "6a x тия y poди":

    Само борчовете да са, халал да са им. Опасявам се, че скоро ще поискат и жива сила и пр.дажните ни политици ще им пратят наши момчета и момичета и така ще ни направят цел за руснаците също както ни направиха такава за Иран заради говедарските военни самолети в София.
  • 23 Русия

    19 4 Отговор
    193 милиарда грабеж от европейският данъкоплатец за фашисти ! Това само евро либерален идио.. може да го сътвори само защото Фон Пфайзер не дава лични пари от джоба си,а харчи народни които се връщат в нейният джоб.

    Коментиран от #80

  • 24 Малко е

    9 3 Отговор
    Още трябва. Зиг хайл ЕС.
  • 25 Даже не са 3 процента

    5 13 Отговор

    До коментар #15 от "Нищо и половина":

    Около1,5 процента от БВП на западните страни.

    Коментиран от #62

  • 26 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 27 Най голямия грабеж

    13 4 Отговор
    В историята
  • 28 АБВ

    12 7 Отговор
    През Втората световна война СССР е получил по ленд-лийза помощи на стойност 11 милиарда тогавашни долари, равняващи се на около 170 милиарда долара сега. Но воюваше с 10 - 12 000 000 армия срещу 7 000 000 германци и техни съюзници на източния фронт, където бяха 75 % от бойните действия и 80 % от загубите и разрушенията. Англия, само за сравнение, е получила над 30 милиарда долара тогава.
    Но СССР победи тогава, за разлика от Украйна днес. Смешни и жалки ЕС и НАТО.
  • 29 Факти

    13 4 Отговор

    До коментар #5 от "койдазнай":

    От това губи само КОРУМПИРАНИЯ ЕС! Няма държава под 3 трилиона дълг- франция, Германия, италия и т.в..
  • 30 Данко Харсъзина

    12 5 Отговор
    И се изхождат в златни нужници. Ганю на село на двора.

    Коментиран от #38

  • 31 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 32 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 33 Механик

    6 11 Отговор
    От продажба на оръжие на дъртите бг русофили пенсиите им се удвоиха.

    Коментиран от #39

  • 34 Данко Харсъзина

    10 6 Отговор
    Ще гласувам за Възраждане.
  • 35 Мокой

    4 1 Отговор

    До коментар #5 от "койдазнай":

    Сега продава на други
  • 36 Някой

    10 4 Отговор
    Това са и наши пари. Или наложени ни нови дългове. Или орязани за нас неща връщане от таксите които плащаме за членството в ЕС. Ограбват ни! Местните предатели тук само обслужват.
  • 37 Тити на Кака

    7 6 Отговор
    Простата сметка показва, че ЕС е платил на Украйна по около 2 500Е за всеки погубен човешки живот в незалежнаята.
    Това ако не е сделката на века - какво да е?

    Коментиран от #43

  • 38 Хм....

    3 8 Отговор

    До коментар #30 от "Данко Харсъзина":

    Ами направи си бе.Да не си циганин или руснак та си още с външен нужник?!
  • 39 Някой

    7 4 Отговор

    До коментар #33 от "Механик":

    Спестяванията им станаха на нищо. Цените са средно двойни прямо преди някоя друга година. Един вид като дадеш повече, става по-беден.
  • 40 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 41 Опааа

    8 5 Отговор
    Още,още,още! Давайте! Малко са тези! 😆

    Коментиран от #63

  • 42 Хихи

    10 4 Отговор
    200 милиарда и зеленият шмъркач има само три имения из света !!!
  • 43 Само питам

    5 7 Отговор

    До коментар #37 от "Тити на Кака":

    Бизнесът на Кобзон върви ли?

    Коментиран от #50, #53

  • 44 Дават

    9 3 Отговор
    им оръжие и пари за да си доунищожат държавата, която им подариха през 90те.
    Това е мечешка услуга.
    Ако им бяха помогнали да не се стига до тук, щеше да е помощ. Вместо това, те ги тласнаха към противоборство с Руската федерация.
  • 45 Пенсионер 69 годишен

    9 5 Отговор
    Селяндурите от Гаичина са получили от Европа и откраднали 193 милиарда евро. За благодарност те отрязаха ЕС от руския енергиен износ и станаха причина на инфлация и тройно увеличение на цените в Европа.
  • 46 101-и април

    11 5 Отговор
    Като горди европейци, имайте предвид, че като свършат 200-та милиарда блокирани руски активи и когато САЩ си оправят сметките, чрез оръжейни поръчки, "войната в Украйна" внезапно ще приключи, но след това следват много тежки години за ЕС и НАТО.
  • 47 Ха сега де...

    3 5 Отговор
    А каква сума трябваше да бъде изразходвана ако не беше подпомагана Украйна и Русия да бъде оствена като Хитлер да стигне примерно до Грмания? Да не говорим за Ла Манша и Гибралтар.
  • 48 Мимч

    9 3 Отговор
    Тая свири-денко- менко,да върви да свири на зеления.Щяла да споделя опит за как се справяла с енергетиката.То е ясно как,ами просят от целия свят и най вече от свирепи западняци,които преследват собствените си богаташи интереси..
  • 49 Сатана Z

    5 4 Отговор
    Сега Зеленият еврей-нацист ака в златен кенеф з сметка на Петроханското Правителство
  • 50 Питай Бандера

    6 4 Отговор

    До коментар #43 от "Само питам":

    Той продава билети за концерта. С предимство са неговите последователи от укра.
  • 51 Европейците

    7 3 Отговор
    направиха всичко възможно за да предизвикат тази война. Естествено е, че сега те ще я финансират. Расизмът им срещу руснаците е по-важен от всичко останало.

    Коментиран от #78

  • 52 Русодебил

    4 3 Отговор
    Русодебилите са щастливи, къде отиват техните парички!
  • 53 Тити на Кака

    4 5 Отговор

    До коментар #43 от "Само питам":

    Бизнесът на Кобзон върви отлично при актуални котировки от 1000:26.
  • 54 Да се обзаложим ли?!

    9 3 Отговор
    Че тази така наречена ,,помощ" от 193 млрд.евро за Украйна,никога,ама никога няма да бъдат върнати на страните от ЕС!

    Коментиран от #59

  • 55 Опа

    2 2 Отговор
    Русия дава толкова на година.
  • 56 хихи

    1 5 Отговор
    За толкова пари ЕС, щеше даси купия цяла Русия...(поне европейската)
    а с парите порахрчени от Русия за войната, Русия, щеше да си купи цяла украйна и да останат за бело за зеления...
  • 57 Питам

    3 4 Отговор
    Кога ще дойде Интернетът в Русия?

    Коментиран от #69

  • 58 стоян

    1 5 Отговор

    До коментар #2 от "🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️Някой си🏴‍☠️🏴‍☠️🏴‍☠️":

    До 2 ком - не е важно колко пари ЕС е дал и ще даде - важното е мюслюманската азиатска федерация да фалира и се разпадне и никога повече да не започва война срещу Европа
  • 59 хихи

    3 1 Отговор

    До коментар #54 от "Да се обзаложим ли?!":

    Ималси бол пари, дал си.
    БайГаньо

    Коментиран от #65

  • 60 Опа

    0 4 Отговор

    До коментар #15 от "Нищо и половина":

    Тук става въпрос за 4 години. Европа дава 0.25% от БВП за Украйна под формата на заеми.
  • 61 С тея пари зеления

    4 2 Отговор
    Трябва да живее в доврец от диаманти с най висок карат

    Коментиран от #67

  • 62 Годишен бюджет на ЕС за 2026г.

    1 2 Отговор

    До коментар #25 от "Даже не са 3 процента":

    ,, Постигнато е споразумение за 192,8 млрд. евро поети задължения и 190,1 млрд. евро плащания с възможност за реакция при непредвидени нужди.” Плащанията към Украйна към поетите задължения ли спадат или към непредвидените нужди? Във всички случаи не спадат към БВП на държавите в ЕС.
  • 63 Ами те да дават ,ама...

    4 2 Отговор

    До коментар #41 от "Опааа":

    ...дават от моят и твоят джоб!
    Не от техният...?!
  • 64 Мурка

    3 2 Отговор

    До коментар #7 от "Да,":

    и да има АЛТЪНКЕНЕФ които съзнателно ПРОПУСНА да попитаме уеа ис мистър МИНДИЧ
  • 65 Хе,хе...!

    4 2 Отговор

    До коментар #59 от "хихи":

    Ти ако имаш излишни пари-давай!
    Аз нямам такива,а и да имам,пак не бих дал,но Урсула ни ги взема,без да пита...!
  • 66 Баба ти

    4 2 Отговор
    А нещо ще върне ли???! Или като Ганьо - имал си бол, дал си! Зеленият потник е най- големият просяк в света. Да благодари на Путин за този титул!
  • 67 Че той си го прави...

    1 1 Отговор

    До коментар #61 от "С тея пари зеления":

    ...и без твоите съвети...!
  • 68 Баба ти

    4 2 Отговор
    Вместа да ги инвестират в по-слабинте страни като Блъгария, ги изгориха в донбяските кърища. За тези огромни разхищения на общоевропейски средства, кой ще вкара урдзурляците в затвора - тия подли никаквици, чиновници, бюрократи... Айде моканеши румънеску!

    Коментиран от #77

  • 69 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 70 За протокола

    4 2 Отговор
    Да уточним тези милиарди заем ли са или са безвъзмездна помощ за Украйна?Ако е заем , то как е обезпечен?В банковото дело кредитите са обезпечени с или с няколко гаранта,или с имущество на кредитоискателя.В случая с Украйна как стои въпроса?
  • 71 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 72 Мдаааа затова

    5 2 Отговор
    Германия може да наложи съкращения на разходите в здравната си система в размер на повече от 60 млрд. евро до 2030 г. с мерки като ограничаване на заплащането на лекарите, свиване на разходите за лекарства и пренасочване на финансирането за получателите на социални помощи
  • 73 хаха

    2 3 Отговор

    До коментар #3 от "Кравария убер алес":

    Е, колко искаш? Излиза по сметките на Украйна по милион на калпак. Според разни там "експерти" са по-скоро по 100-190000, т.е. 1-2 милиона загинали. Да не искаш по милиард да плащаме на загинал? То няма толкова злато за кенефи на управляващите в Украйна.

    Коментиран от #76

  • 74 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 75 Каунь

    4 3 Отговор
    Ей тия американци много опасни значи... инвестираш едни 5 милиарда в революции, после печелиш 100 пъти повече от продажба на оръжие,, после и от възстановяване да не говорим, поне още толкова, 40-50 % от ресурсите ще прибират, ЕС задължени да купуват само америкнаски газ и нефт и всичко това само с едни напечатани 5 милиарда....
  • 76 изтриха ми пост 74,

    4 2 Отговор

    До коментар #73 от "хаха":

    защото показвах колко ДОЛНО е решението на служебното ни правителство в лицето на премиера и натка. ТАКА не се прави, ГОСПОДА модератори. Истината винаги боли, особено, когато сте поели функции да лъжете хората.
  • 77 Няма друг начин

    2 4 Отговор

    До коментар #68 от "Баба ти":

    за постигане на траен мир, освен даване на военна помощ. С преговори, видяхме че нищо не става.
  • 78 точно казано

    4 3 Отговор

    До коментар #51 от "Европейците":

    Назначените лидери на есср-то са обсебени от омраза към Русия. Начело е каята - внучка на фашист и дъщеря на комунист от номенклатурата в Съветския съюз, а самата тя с ТВРЪДЕ скромна професионална кариера преди да стане външен министър на ЕС.
    Ще прибавя думите на Кушнер- зетя на Тръмп, който пътувайки из Франция се изумява от твърде скъпите коли по пътищата с украински номера. Да добавим именията на зебето и златните кенефи.
  • 79 Турция

    3 2 Отговор
    Вече е задминала Украйна само с договора Боташ.
  • 80 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 81 Лука

    2 2 Отговор

    До коментар #3 от "Кравария убер алес":

    Фашизма ев русия ,тя отговаря на почти всички критерии за фашистка държава . Не спори а чети за фашизма !
  • 82 Смешник

    1 2 Отговор
    Повечето от която е отишла в джобовете на Зеленски и компания
  • 83 Пак ми ударете гумата

    1 2 Отговор
    Защо,защото написах,че всеки нормален човек в Европа,знае защо урсулка ненавижда и в червата си, Путин.Ами защото с един подпис върху указ за СВО,развали мегадалаверата на хилядолетието на акушерката.С фазер иглите,лигавници, тестове с клечка памук за стотачка," зелената индулгенция" че си заприличал на таралеж,от 4-5 игли,за да ти разреши да пътуваш.Ако не беше стартирала СВО, четвърта година всеки грип,щеше да се превръща в нов ковидчо.Пак игли, лигавници,пак загубили битката,пак " предни линии" за бялата мафия - хилядарка отгоре,за да не бачка.
  • 84 Ами напишете едно

    2 0 Отговор

    До коментар #16 от "Пенсионерка":

    писмо на Путин, за да му потърсите сметка, защо е започнал тази война.
  • 85 Жбръц

    1 1 Отговор
    Българино,мисли!.Днес ако избереш партия която членува в ЕНП ,във Европарламента,утре не се ядосвай,че същата ЕНП, ще даде трети мандат на акушерката,кайчета ,и други недоразумения.Урси е тяхно творение,тяхно протеже,вече втори мандат,поради една проста причина: Всички народи,в държавите членки на ЕС, първосигнално гласуваха на вътрешните избори,за партии който членуват в ЕНП.Вътре,в държавата уж са различни,но там, в Европарламента са под палката на акушерката.Ето как народите в ЕС,който сега е псуват, не осъзнаха,че те са е изпратили на стола за втори път.Ако ЕНП бяха малцинство,урси да е отдавна лош сън.
  • 86 Мирен

    0 1 Отговор
    Ние искаме да поддържаме енергийната си система в условията на мир.Нас не ни интересува как тя функционира в условията на война,не искаме да учим децата си как да живеят в условията на война, не искаме и внуците ни да живеят в условията на война!
Новини по държави: